top of page

Kaip pamatyti tai, ko akivaizdžiai nesimato, kai vyksta pokyčiai

Ar kada nors pastebėjote, kad dažnai darome skubotas išvadas, kodėl kai kurie žmonės nepritaria jūsų vykdomiems pokyčiams? Kaip tai pamatyti? Na, tik praktika padeda pasiekti rezultatų.

projektų valdymas_pokyčių valdymas_Agile_PMO_Vita Zeniauskė

Studijuodama magistrantūrą universitete pasirinkau rašyti darbą ir atlikti apklausą apie darbuotojų cinizmą organizacijoje vykstantiems pokyčiams. Kas kada nors pagalvojo, kad tai man bus naudinga ateityje? Aš tikrai ne...

Kalbant apie vieną iš priežasčių, kodėl žmonės linkę mažiau pritarti organizacijos pokyčiams, kurią atradau prieš dešimtmetį atliktame magistro darbe, buvo susijsusi su metų, kuriuos žmonės dirbo organizacijoje, skaičiumi: kuo ilgiau žmogus dirba organizacijoje užimdami tas pačias pareigas, tuo mažiau jis/ji tiki, kad ką nors galima pakeisti ar pagerinti, nes visos organizacijos gyvena pasikartojančiais ciklais. Taigi šiuo atveju reikia rasti argumentų, kodėl šį kartą pasiteisins būtent jūsų sūlomas pakeitimas.


"Laikotarpis, kiek laiko darbuotojas yra įmonėje, kompetencija, galia ir motyvacija – tai dalykai, kurie gali padėti geriau suprasti savo suinteresuotąsias šalis ir jų požiūrį į pokyčius"

Kitas svarbus elementas norint suprasti savo suinteresuotąsias šalis yra jų motyvacija – kodėl jie norėtų ar nenorėtų, kad pokyčiai įvyktų. Reikia būti labai atsargiems, sprendžiant apie motyvus, kodėl kai kurie žmonės prieštarauja tam, ką jūs siūlote: geriau turėti žmogų, kuriuo pasitikite, kuris padės įvertinti suinteresuotąsias šalis ir jūsų vertinimą. Pastaroji mano klaida buvo ta, kad per greitai padariau išvadą, manydama, jog mano pokytis turės įtakos darbuotojo integralumui organizacijoje, nes pasikeitimas reikštų, kad bus nutrauktas to žmogaus įdiegtas darbo būdas. Po tam tikro laiko ir apmąstymų supratau, kad pasipriešinimą lemia kitos priežastys:

  1. žmogus manimi nepasitikėjo - aš taip pat nepasitikėjau tuo žmogumi, todėl iš esmės buvome pasmerkti vienas kito negirdėti

  2. žmogus manė, kad problemos, kurias bandau išspręsti, yra problemos, kurias matau tik aš, nors buvo atlikta analizė visoje organizacijoje. Išmokta pamoka – supratau, kad iš tikrųjų neparodžiau apklausos rezultatų tam konkrečiam žmogui

Kai galvojate apie savo suinteresuotąsias šalis ir bandote suprasti, kurie priešinsis ir kas palaikys pokytį, nepamirškite kompetencijos – skirtingos kompetencijos gali nulemti, kaip žmonės gali suprasti pokytį.


Ir galiausiai nepamirškite – galios: kuo galingesnis žmogus, tuo didesnio palaikymo ar pasipriešinimo galite sulaukti. Kalbame ne tik apie galią, kurią suteikia vaidmuo ar kėdė, ant kurios žmogus sėdi hierarchijos požiūriu – yra neformalūs lyderiai, kurie gali skleisti gerą (arba blogą) žodį apie netrukus įvyksiančius pokyčius.

Comments


bottom of page