top of page

Ar visada projektai įgyvendina pokytį?

Šiuo klausimu nuomonės gali išsiskirti. Pagal PMBOK projektas yra unikalų produktą, paslaugą ar rezultatą kuriantis būdas, kuris turi aiškią pradžią ir pabaigą. Bet ar visada projekto būdu įnicijuojame kokį nors pokytį? Ir ar pokyčio valdymas yra tas pats, kas projekto valdymas?


Ar kiekvienas projektas įgyvendina pokytį?

Atsakymai į keliamą klausimą, gali būti įvairūs. Viskas priklauso nuo to, kaip į tai pažiūrėsite. Jei kalbame apie tai, kaip projektas yra apibrėžiamas ir atkreipsime dėmesį į tai, jog kiekvienas projektas yra unikalų turinį kuriantis įvykis, tokiu atveju, tai galėtų reikšti, kad kiekvienas projektas įgyvendina pokytį, nes įdiegia kažką naujo.


Tačiau jei projektas yra susijęs su procesų modernizavimu bei jų atomatizavimu? Ar tai galima laikyti, kaip pokytį? Ir taip, ir ne. Jei kalbame iš žmonių grupes, kurie bus paveikti gauto projekto rezultato, jiems tai bus pokytis, nes įgyvendinti rezultatai, jiems gali pakeisti rutiną, kaip jie dirbo ir turi dabar dirbti po proceso automatizavimo. Bet jei pažiūrime iš projekto rezultato pusės: procesas liko tas pats, tiesiog kai kurie žingsniai buvo automazuoti, bet ar tai gali būti laikoma kaip labai unikalus pasikeitimas, turbūt nelabai, nebent proceso pasikeitimai iš pagrindų keičia darbo principus bei nusistovėjusias taisykles.


Lygiai tokia pati situacija būtų jei kalbėtume apie IT sistemos atnaujinimą. Pagrindiniai sistemos elementai nesikeičia, tačiau su atnaujinimais neretai keičiasi sistemos dizainas, atsiranda arba dingsta kai kurie mygtukai, duomenų įkėlimo būdai ir t.t. Visa tai, žmonėms, kurie turi dirbti su šia IT sistema, gali būti tam tikra prasme pokytis, kuriam reikia žmones paruošti, apmokyti.


Taigi, ar projektas yra lygu pokyčiui - panašų, kad viskas priklauso nuo to, kaip pažiūrėsime: daugeliu atveju žmonėms, kurie turės dirbti su projekto įdiegtu produktu, paslauga ar nauju rezultatu, tai bus pokytis ir prie to žmonės turės pristaikyti bei išmokti dirbti. Lyginant iš kaip keičiasi pats produktas ar paslaugas, kuriai projektas yra įkurtas, ne visada projekto rezultatas bus kaip pokytis, nes tai gali būti tiesiog tam tikrų nesutvarkytų vietų tvarkymas, bet pati sistema ar produktas iš esmės nesikeičia.


Ar pakyčio valdymas yra tas pats kas projektų valdymas?

Manau, projektų valdymas ir pokyčio valdymas yra ne tas pats. Projektų valdymas yra tik būdas, kaip diegti naujus sprendimus ar patobulinimus egzistuojantiems sprendimams. Tuo tarpu pokyčio valdymas (ne IT pokyčių valdymas, t.y. ne pagal ITIL) yra apie tai, kaip žmonės priima naują projekto rezultatą ir kokių veiksmų imtis, kad žmonės teigiamai priimtų projekto rezultatą.


Trumpai tariant projektų valdymas bei pokyčių valdymas yra tarpusavyje susiję, tačiau ne tie patys dalykai. Prastas pokyčio valdymas gali lemti, kad projekto rezultatas nebus taip teigiamai priimtas žmonių, kurie turi su tuom dirbti. Tačiau tai nebūtinai įtakos patį projekto rezultatą, bet gali pakenkti tam, kaip projektas yra vertinamas suinterezuotojų šalių akyse.

Comments


bottom of page